Vysoká koncentrácia absolventov vysokých škôl na Slovensku
Ak sa spýtate mladých ľudí na ich zameranie po strednej škole, môžete si byť istý, že deväťdesiat percent z nich sa chystá na vysokú školu. Ostatní sú absolventi stredných odborných škôl, kedy po skončení štúdia už môžu pomýšľať na aktívne hľadanie práce. Nedávne sčítanie obyvateľstva ukázalo, že na Slovensku máme vysokú koncentráciu vysokoškolsky vzdelaných ľudí na rozdiel od minulých rokov. Hlavne tí starší sú zvyknutí na to, že ten, kto má diplom, musí byť naozaj vzdelaný. V minulosti sa na univerzity dostala skutočne len špička študentov. Ostatní boli radi, že zmaturovali. V porovnaní s minulosťou sa dnes vzdelanie po strednej škole stáva akoby už štandardom.
Ak niekto nepomýšľa po maturite ešte na ďalšie možnosti vzdelávania, najskôr sa nám javí ako lajdák alebo človek, ktorému sa už nechce učiť a radšej pôjde pracovať. Na druhej strane, dopyt po vzdelaní na univerzitách je pochopiteľný. Asi väčšina študentov sa radšej prihlási na gymnázium s tým, že po štyroch rokoch sa ešte rozhodne, akým smerom sa vydá, ako by si mali vybrať odborné školy a po vyučení sa ihneď zamestnať. Ak je na gymnáziách viac mladých ľudí, potom musí stúpať aj záujem o vysokoškolské vzdelanie, veď kde sa uplatníte len so všeobecným zameraním? Vysoká návštevnosť univerzít môže byť spôsobená aj názorom, že na vysokú školu musí chodiť každý. Pravda, ak dnes stretneme človeka bez diplomu, minimálne si o ňom pomyslíme, že musí byť hlúpy. Veď kto dnes nemá titul? Ak na to nie si schopný, si nula. Vysoké percento vzdelaných ľudí nemusí nutne znamenať výhodu.
Dnes je to skôr problém. Ľudia majú po vyštudovaní ťažkosti s uplatnením vo svojom odbore. Zvykne sa hovoriť, že nezáleží na tom, čo študuješ, aj tak všetci skončíme na úrade práce alebo v Kauflande za pultom. Ak by sa znížil počet absolventov vysokých škôl, uvoľnili by sa miesta na príslušné pracovné pozície a možno by sa zaručila aj kvalita vzdelania. Samotných vysokých škôl s počtom záujemcov totiž pribúda, no nie vždy môžeme hovoriť aj o adekvátnosti. Dostali sme sa do bodu, kedy je výnosnejšie pracovať na stavbe ako roky študovať a zaistiť si tým titul. Pritom kedysi to bolo naopak…