Výmena letných pneumatík za zimné alebo nejde iba o pokutu

Zima so sebou prináša veľa zmien, ktorým sa musíme prispôsobiť. Nielen výberom zimného oblečenia, aby sme ochránili naše telo pred chladom, ale myslieť musíme tiež na výmenu pneumatík na našom aute. S týmto vám môže pomôcť napríklad overený pneuservis Dubnica so svojim kvalitným servisom.

automobil v zimě

Nie je doporučené čakať s prezutím až vtedy, keď vonku zbadáme prvý sneh, vždy je lepšie byť už na takúto situáciu pripravený. Spomeňme takisto faktor efektivity, kedy letné pneumatiky v zimnom období začínajú strácať svoj efekt a nie sú tak práve ideálnym obutím. Výsledkom tejto klesajúcej efektivity pri jazde tak môže byť vznik nebezpečnej situácie, pričom rizikové sú najmä ranné a nočné hodiny. Preto sa skutočne doporučuje začať s prezutím skôr. Nemusíme čakať na oficiálnú platnosť konkrétnej vyhlášky a ani na to, kým napadne prvý sneh, vždy je lepšie byť vybavený o niečo skôr, predovšetkým kvôli vlastnému rozhodnutiu a ochrane nášho bezpečia, ako aj zabezpečenia komfortnejšej jazdy.

  • 1. Január až 31. Marec je oficiálnym obdobím, kedy ak sa na cestách nachádzajúca súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad, je vodič povinný mať na aute zimné pneumatiky.

suv automobil
Prezutie letných pneumatík, respektíve ich výmena za zimné tak nie je iba strašiakom z pohľadu riskovania peňažnej pokuty, ale ide predovšetkým o prispôsobenie sa zmeneným klimatickým podmienkam, čo je oveľa podstatnejší faktor, nakoľko je pri jazde v stávke naše bezpečie a zdravie, rovnako ako zodpovednosť voči zdraviu ostatných účastníkov cestnej premávky. A to nielen počas jedného dňa, ale počas celej zimnej sezóny. Druhou vecou je fakt, že v prípade vzniknutej autonehody a zistenia, že sme nemali prezuté pneumatiky, poisťovňa nič nepreplatí.