Sklenené zábradlie poslúži aj v exteriéri. Ako sa o neho postarať?

Viem, že vonkajšie schodiská pri rodinných domoch, u nás nie sú úplne bežnou vecou. My sme si však kúpili naozaj starý dom, ktorý mal z bočnej strany https://www.databazeknih.cz/knihy/nocni-strana-neco-z-nocni-strany-8233 pristavané schodisko vedúce na povalu. Nejde o žiadny zámok, ale naozaj starý, dovolím si povedať, vyslovene sedliacky dom. Schodisko bolo v katastrofálnom stave. Páčilo sa mi však natoľko, že som sa ho odmietala vzdať. Potom, ako sa nám úspešne podarilo zrekonštruovať všetko potrebné na dome, sme sa pustli práve do týchto schodov. Preskočím tie nudné veci, ako je napríklad statika a tak a prejdem k zábradliu. Celý dom sme si doladili do takého moderno – starého štýlu. Viete, tu drevo, tam hliník, inde zas sklo. Preto sme sa rozhodli, že k starým kovovým schodom, sa bude výborne hodiť sklenené zábradlie od LMmont. Všetko prebehlo bez najmenších problémov, schodisko vyzerá úžasne, no nejaké to mínus, sa predsa len nájde. Pre mňa osobne, je to hlavne údržba takéhoto zábradlia.
Rodinný dom so sklenenými zábradliami na terasách.jpg

Ako sa postarať o sklo v exteriéri

Ak hovorím o údržbe, tak mám na mysli hlavne veci, ktoré súvisia s praktickou stránkou zábradlia. Čo sa týka tej estetickej, tak stačí, ak zábradlie sem tam, preleštíte handrou a prípravkom na sklo. Takto, ak máte sklenené zábradlie vonku, počítajte s tým, že dokonale čisté nebude nikdy.

Poďme späť k praktickej stránke. Najväčším problémom skla, ktoré je vystavené vonkajším vplyvom, teda hlavne slnku a vode, je to, že sklo zvykne po čase vypadať. Tento jav určite poznáte zo starých zrkadiel alebo okien. Aby ste tomuto typu oxidácie zabránili, mali by ste po každom období, kedy vonku častejšie prší, zábradlie poriadne usušiť. Platí to aj v zime.Šampanské a poháre na stopke, položené na stole na terase so skleneným zábradlím.jpg
Pri údržbe nezabúdajte ani na ošetrovanie konštrukcie, v ktorej je zábradlie osadené. To totiž môže začať hrdzavieť a problém je na svete. Ak chcete maž o prácu menej, tak majte nad schodmi striešku. Tak zabránite tomu, aby bolo sklo vystavované priamemu slnečnému žiareniu a hlavne vode.