Prezutie pneumatík alebo pripravte sa na bezpečnú jazdu
S vlastnením automobilu a pravidelnou jazdou sa viaže takisto povinnosť sezónnej výmeny pneumatík. V tomto smere sú stanovené presné termíny, napríklad prezuť auto na zimu by sme mali od 15. novembra. Ale viacerí vieme, že nechávať veci na poslednú chvíľu nemusí byť práve praktické a neuškodí, ak sa pripravíme už niekoľko dní vopred. Predovšetkým v prípade, ak vašim autom cestujete pravidelne a ste na neho takisto pravidelne odkázaní.
Nechávať prezutie až na konkrétny deň môže mať za následok fakt, že servisy budú preplnené a naša objednávka nemusí prebehnúť tak ľahko a podľa našich predstáv.
Tiež je celkom reálna situácia, v ktorej už skoro ráno býva vidieť prvú námrazu na cestách, čo nás môže nemilo prekvapiť. Zimné pneumatiky si však s takýmto terénom dokážu hravo poradiť, nakoľko sa dokážu lepšie prispôsobiť šmykľavej ceste, pričom jazda bude bezpečnejšia. Tú zmenu pocítime aj pri šoférovaní a budeme pripravení aj pre prípad, ak napadne prvý sneh.
Stav pneumatík alebo pozor na detaily
Aké normy by vlastne mali spĺňať bezpečné zimné pneumatiky a ktoré detaily sú podstatné? Podstatnú úlohu zohráva hĺbka dezénu, ktorá musí mať minimálne 3 mm. Dôležitý je tiež vek pneumatík, respektíve ich modernosť, kedy sú rozdiely badateľné už počas jazdy. Zamerať by sme sa ale mali tiež na celkový stav, čiže odhaliť možné ryhy, praskliny či iné poškodenia. Obzvlášť však kontrola dezénu nemusí byť pre mnohých z nás jednoduchá a preto sa odporúča návšteva pneuservisu. V týchto ako aj ďalších postupoch vám môže poradiť pneuservis Dubnica.
- Pokiaľ sa teda rozhodnete priamo navštíviť servis, nezabudnite si dať otestovať tiež geometriu kolies, už len z princípu, že istota je z pohľadu spoľahlivej jazdy dôležitým faktorom.
Pri výbere pneumatík však môžeme mať na výber z viacerých značiek. A nie vždy platí, že drahá je automaticky najlepšia. Neuškodí preto informovať sa z rôznych recenzií či vykonaných testov, k čomu môžeme použiť internet alebo sa spýtať priamo technika.