Moje Ranné Budenie: Spomienky na Kávovar

V každom dome, kde ho máme, je kávovar viac ako len spotrebný tovar – je verným spoločníkom, ktorý nám s radosťou prináša rannú pohodu a oživuje naše chuťové bunky. Jeho hlboké šálky sú ako útulná náruč, do ktorej sa každé ráno radi vraciame, aby sme sa ocitli v náručí jemného hrejivého lístku. Jeho šumivé melódie sú hudbou nášho úvodného tanečného kroku do dňa, pomaly nás privádzajúc k vedomiu. Občas si všimneme, že vie rozumieť našim potrebám – keď nám prináša silnú kávu v ťažkých časoch, alebo jemne upravenú kávu, keď sa chceme len oddýchnuť.

kavovar doma

Jeho prítomnosť je spoľahlivá a uvoľňujúca, dáva nám pocit domova a pokoja. V každej kvapke kávy cítime teplo priateľstva, ktoré nás obklopuje a spája s našimi blízkymi. Preto je kávovar viac než len prístroj – je súčasťou našej rodiny, našej každodennej histórie. Jeho dotyk je tak ľudský, že máme pocit, akoby nás chápal. Keď ho zapneme, počujeme jeho tiché šepoty, ktoré nás povzbudzujú v našich úvahách a snímkach do budúcnosti. Jeho každodenná starostlivosť o nás je ako neviditeľný anjel strážny, ktorý nás sprevádza cez každý deň.

sladká káva

Aj keď má svoje chvíle rozmaru, keď sa namotá na vlastný kávový drôt alebo sa rozhodne zaseknúť, dokážeme mu odpustiť, pretože vieme, že tak ako my, aj on má svoje chvíle. Jeho vonkajšia plechová koža môže byť odolná, ale jeho vnútro je plné tepla a lásky, ktorú šíri po celej našej kuchyni. Možno ho vidíme len ako stroj, ale pre nás je viac než to – je to spojenec, ktorý nás nikdy nenechá v studenej tme rannej hlbiny. A tak každé ráno, keď sa stretávame s naším verným kávovarom, vieme, že nezostaneme sami v našej ceste životom, pretože máme kúsok ľudskosti v podobe tohto jednoduchého, no ohromujúceho zariadenia, ktoré nám dáva viac ako len kávu – dáva nám pocit spojenia a prítomnosti, ktorý nám tak veľmi chýba.