Last – gen herné konzoly. Oplatia sa?

A je to tu. Pred pár rokmi odštartovala nová generácia herných konzol. Čo ale na druhej strane znamená, že doteraz veľmi populárne konzoly začnú pomaly zapadať prachom. Ale je to v skutočnosti tak?

Pokiaľ hľadáte ten najlepší a respektíve najkvalitnejší herný zážitok na čele s najnovšou grafikou novej generácie, pravdepodobne uprednostníte kúpu nejakej z týchto dvoch najvýkonnejších herných konzol- Playstation 5 alebo Xbox Series X. Je však tiež pravda, že sú aj aktuálne najdrahšie, cenovo sa pohybujú v kategórii cca 500 – 600 EUR. Rovnako tak stojí za zmienku, že drahé sú tiež takmer všetky nové herné tituly kompatibilné s týmito zariadeniami. Vôbec nie je výnimkou, že hry do nich kúpite za 70 aj 80 EUR. A to je proste pre niektorých z nás ešte stále neprijateľné.

Čierna Playstation 4

Je preto pravda, že by last – gen konzoly zapadali prachom?

Teda konkrétne Playstation 4 a Xbox One (S/X). Myslíme si, že aktuálne veľa ľudí ešte stále vlastní tieto zariadenia a doteraz na nich hráva množstvo kvalitných a populárnych herných titulov. Dokonca sa aj pre tieto last – gen konzoly naďalej vyrábajú a predávajú najnovšie hry, nedávno napríklad vyšli Far Cry 6, Dead Island 2, NHL 23, WWE 2K23 a ešte ďalšie čerstvé tituly veľmi dobre kompatibilné s týmito zariadeniami predchádzajúcej generácie. 

Treba povedať, že PS4 ako aj Xbox One sa rozhodne za svoj grafický výkon hanbiť nemusia, hry tu aj naďalej vyzerajú viac než obstojne. Niektorí z vás možno ešte doteraz nevyužili plný potenciál 4K rozlíšenia, ktoré ponúka Xbox One S/X. Veľa hier z predchádzajúcich rokov kompatibilných s týmito konzolami sa dnes síce ako bazárové, ale stále atraktívne dajú kúpiť dokonca za cca 15 – 20 EUR. Je to príležitosť, ako si rozšíriť svoju hernú kolekciu.

Xbox One S

Oplatí sa kúpiť Playstation 4 alebo Xbox One aj v roku 2023?

Myslíme si, že áno. Zvlášť ak sa pozriete na ich ceny a ceny dostupných hier. Tu ale treba podotknúť, že pravdepodobnejšie narazíte na bazárové produkty, než na nové balenie. Hoci v prípade PS4 sa stretnete aj s novým balením, v ktorom sú priložené najnovšie herné tituly a cena takéhoto balenia je asi 320 EUR. Ale ako odznelo, je viac pravdepodobné, že produkty dostanete kúpiť ako bazárové. V takom prípade:

  • PS4 500 GB verzia stojí cca 160 – 190 EUR a verzia s 1TB HDD 200 – EUR. Verzia PRO 1TB- 290 EUR.
  • XONE S 500 GB stojí 140 EUR a 1TB verzia – 150 EUR. Výkonnejší XONE X z výkupu stojí 180 EUR.