Čo všetko musí obsahovať profesionálna brankárska výstroj pre hokejistu?

Hokejový tím sa skladá z rôznych hráčov, pričom každý z nich má svoju dôležitú úlohu. Jedným z hráčov je aj brankár, ktorý chráni bránku pred tým, aby v nej skončil puk. Hráči opačného tímu sa snažia puk dostať do bránky protihráčov. To znamená, že pukom je často zasiahnutý aj samotný brankár. Práve preto musí byť brankárska výstroj hrubšia a zložená z viacerých častí. Čím sa teda od seba jednotlivé výstroje líšia a ako si vybrať tú správnu?

lední hokej

Brankárska výstroj sa skladá z mnohých častí

Brankári na sebe musia naozaj nosiť veľké množstvo vrstiev a súčastí. Kvalitné spodné prádlo, maska, vesta, betóny, hokejka, brankárske korčule, lapačka a vyrážačka. To všetko musí mať profesionálny brankár pri sebe počas hry. Zdá sa vám to veľa? Všetky časti však majú svoj význam. Maska chráni hlavu a tvár brankára. Mriežky na prednej časti zabraňujú tomu, aby cez ne prepadol puk. Chránič brady okrem iného zabezpečuje, aby sa maska nehýbala. Vesta pre brankárov sa skladá z chráničov pre hornú časť tela. Chránia chrbticu, ramená, hrudník a brucho. Brankárske korčule sú navrhnuté trochu inak ako tie klasické hráčske. Brankár v nich musí mať voľnejšiu nohu, pretože v bránke sa musí často zohýbať a krčiť. Pri lapačke a vyrážačke platí to isté ako pri klasických hokejových rukaviciach. Najdôležitejšie je, aby brankárovi správne sedeli na ruke.

výstroj

Brankárska hokejka je veľmi dôležitá súčasť brankárskej výstroje

Možno ste si už niekedy pri sledovaní hokeja všimli, že brankárska hokejka je na pohľad trochu iná ako hokejka ostatných hráčov. Brankárska hokejka slúži na blokovanie a odrážanie striel a celkovú prácu s pukom. Hokejky od jednotlivých výrobcov sa môžu líšiť tvarom, použitým materiálom, kvalitou a tiež cenou. Najčastejším materiálom pri výrobe tejto dôležitej súčasti brankárskej výstroje je drevo. Drevené hokejky majú svoju tradíciu a sú najčastejšie používané aj v samotnej NHL. Jedinou nevýhodou je to, že ich hmotnosť je vyššia ako iné typy. Ďalším používaným typom sú penové hokejky. Ich skelet je drevený, ale vo vnútri sa nachádza pena. To zaručuje, že hokejka je ľahšia.

Prečítajte si oveľa viac o tom, ako vybrať tú správnu brankársku výstroj a čo všetko by mala obsahovať na stránke https://www.hokejovekorcule.sk/.