Chcete dosiahnuť efektívne a úsporné osvetlenie? Výber svietidiel je vhodné premyslieť

Dôležitou súčasťou prakticky každého interiéru a domácnosti, kde sa pravidelne vyskytujú ľudia je vhodné osvetlenie. Je preto vhodné výber svetelných prvkov naplánovať ku konkrétnym miestnostiam, ich častiam, prispôsobiť výber ich pravidelnému využívaniu a áno, takisto sa nenechať osloviť len nízkou cenou. Malo by ísť totiž o spoľahlivú investíciu, ktorú máme v pláne využívať minimálne niekoľko rokov a pravdepodobne nemáme záujem tieto prvky neustále meniť.Interiér, gauč, sedačka a žiarovky.jpg

  • Dôležitá je kvalitná viditeľnosť, ale takisto miera intenzity a na škodu nie je ani praktický dizajn či moderná technológia. Úlohu však zohráva aj farba svetla a v prípade LED svietidiel tiež teplota http://aktual.meteopress.cz/teplota.php farby.

Na začiatok je vhodné určiť si, pre akú činnosť konkrétne svetlo vyberáme. Hľadáme osvetlenie, ktoré nám posvieti na určité miesto k práci alebo má zasiahnuť celý priestor a navodiť pokojnú atmosféru?
V súčasnosti totiž trh ponúka veľa možností nielen z hľadiska výkonu, intenzity, farby,… ale takisto rôznych prevedení, kedy sa napríklad popularite začína tešiť taký led pásik Led produkt.sk. Ten je využiteľný najmä ku konkrétnejším účelom, teda k osvetleniu pracovnej dosky, ale známy je predovšetkým v spojitosti s praktickým osvetlením kuchynskej linky. Funkčne a zároveň atraktívne pôsobí tiež vo forme osvetleného schodiska.
Ako je to ale s výberom vhodných žiaroviek?
Je kľúčové zamerať sa na zodpovedajúci typ na z hľadiska závitov, ale tiež vyššie zmienených vlastností. Dnes sú ale žiadané takisto vlastnosti, k akým sa radí nízka spotreba energií a dlhá životnosť.
Vieme, že halogénové žiarovky sa stávajú minulosťou a nahradili ich úsporné kompaktné žiarivky. No pokiaľ hľadáte ešte modernejšiu a z viacerých smerov funkčnejšiu voľbu, potom sú tu led žiarovky.Muž ukazujúci na žiarovky nad sebou.jpg

  • Zatiaľ čo úsporné žiarovky dokážu ušetriť cca 80 % energií, u LED je toto číslo 90 %. Okrem toho ide o novšiu technológiu na čele s okamžitým a prakticky nerušeným chodom s dlhou životnosťou. Tá sa odhaduje na cca 40 000 až 50 000 hodín žiarenia.