Ako sa starať o pneumatiky v zime

Dlhé roky som si nechával prezúvať pneumatiky kade – tade, doslova, kde prišlo. Nemal som svoj stály autoservis, takže som nemal ani žiadneho konkrétneho automechanika, ktorému by som veril a mohol sa ho opýtať na nejaké tie šikovné rady. Asi rok a pol dozadu mi však kamarát poradil pneuservis Dubnica. Skúsil som, bol som spokojní a navyše som sa tam zoznámil s veľmi šikovným chalanom, ktorý mi poradil veľa užitočných vecí, v rámci starostlivosti o moje auto.Miniatúra červeného auta v snehu so stromčekom na streche.jpg
Jednou z nich bolo aj to, ako by som sa mal starať o pneumatiky počas zimy. Nehovorím však o letných pneumatikách, ktoré máte niekde uskladnené, ale o tých zimných, ktoré máte obuté na svojom osobnom automobile.
Tvárite sa prekvapene? Aj ja som sa tak tváril. Nikdy mi nenapadlo, že pneumatiky na aute potrebujú nejakú starostlivosť. Áno, potrebujú. Hneď vám vysvetlím prečo a taktiež poviem to, ako sa o nich starať.

Prečo sa o pneumatiky starať?
Odpoveď je veľmi jednoduchá, pneumatikám predlžujete životnosť a sú celkovo bezpečnejšie pri jazde na zimných cestách. Navyše, ak by ste ich chceli jedného dňa predať ako opotrebované, určite si budete môcť stanoviť vyššiu cenu.
Auto ide po zasneženej ceste.jpg
Ako sa o pneumatiky postarať:

  1. Ak sú pneumatiky extrémne zašpinené od posypovej soli, kamienkov a iných nečistôt, ktorých je v zime na cestách viac než dosť, pneumatiky očistite.
  2. Umyté, teda mokré, pneumatiky, nikdy nenechávajte na mraze. Guma takto poriadne trpí, takže sa rýchlo opotrebúvajú.
  3. Ak máte tú možnosť, auto majte v zime v garáži alebo aspoň pod strieškou, teda nie zaparkované na snehu, mrazu či posypovej soli. Ktorá gumu doslova rozleptáva.
  4. Kým s autom vyštartujete, nechajte ho nahriať. Toto nepomáha len motoru, ale aj pneumatikám. Tie sa totiž nahrejú taktiež, čím im nedáte až tak zabrať. Aby si to však pneumatiky stihli „všimnúť“, auto by ste mali nechať pred jazdou naštartované minimálne pätnásť minút.