Stavba plotu vás udrží v bezpečí a skrášli vaše obydlie

Už dávno nežijeme v dobe, kedy sa naše pozemky hravo zaobišli bez oplotenia a psy si behali kade-tade po dedine. Zmena doby so sebou priniesla rôzne nástrahy a tak stavba plotu je dnes nevyhnutnosťou. Ploty majú mať hlavne bezpečnostnú funkciu, no je žiaduce aby spĺňali i funkciu estetickú. Vyberáme si preto oplotenie, ktoré dizajnovo ladí s naším domom a okolitým prostredím. Je už len na nás, či si stavbu zabezpečíme sami alebo si zavoláme na pomoc odborníkov.

plot

Bez ohlásenia to nepôjde

Stavba plotu sa označuje za drobnú stavbu, je preto nevyhnutné pred výstavbou podať ohlásenie o stavbe na príslušný stavebný úrad. Väčšinou sa k ohláseniu pripája i jednoduchý situačný výkres. Za predpokladu, že ste plánované oplotenie na vykrese označili na svojom pozemku a nepresahuje na susedný, nemal by byť žiadny problém a po obdržaní písomného súhlasu sa môžete pustiť do stavby. Ak len renovujete váš starý plot, nemusíte oznamovať nič. Mal by sa však podobať na predošlý, alebo sa len mierne líšiť. Nemal by byť príliš veľký.

dřevěný plot

Materiál na stavbu plotu

Dnes sa na stavbu plotu najčastejšie využíva betón. Je to tak preto, že vydrží v najrôznejších podmienkach. Či prší, sneží alebo fúka silný vietor, plot bude stále stáť. Ak je dostatočne vysoký, ponúka taktiež prísľub bezpečnosti. Priaznivci estetiky na druhú stranu môžu ako výplň základných betónových pilierov použiť kov či drevo a tak dodať betónovému základu zaujímavejší vzhľad. Nebojte sa, že by bol betón sám o sebe fádny. Stavba plotu z betónu môže mať rôzne podoby, môže napríklad pôsobiť ako tehlová alebo kamenná stena. Stačí sa porozprávať s odborníkom a ten vám dokáže splniť vaše priania, ako by mal váš plot vyzerať.

Ako na samotnú stavbu?

Ak ste kutilský typ, môžete sa na stavbu plotu dať aj sami, poprípade za pomoci priateľov či rodiny. No pokiaľ si na to netrúfate, sú práve pre vás firmy, ktoré túto službu ponúkajú. Vy sa nemusíte o nič starať a zatiaľ čo vám plot bude rásť pred očami, môžete kľudne popíjať kávičku či čaj v pohodlí svojho domova. Zabezpečte si však ozajstných odborníkov, akých nájdete napríklad na www.exterierstav.sk aby váš plot bol kvalitný a stabilný. Taký poslúži ešte aj vašim deťom!