Skleroterapia vám pomôže s kŕčovými žilami
Skleroterapia, alebo sklerotezácia kŕčových žíl, patrí aktuálne k najbežnejším spôsobom, ako odstrániť tento problém. Pri tejto technike, sa pomocou tenkej ihly vpichuje priamo do žíl látka, ktorá žily postupne lieči. Pokiaľ patríte k tým, ktorí pri pohľade na ihlu omdlievajú, nemusíte sa ničoho obávať. Väčšina pacientov, ktorí túto liečbu absolvovali tvrdí, že ide o absolútne bezbolestnú záležitosť.
Ako to prebieha
Lekár vám najprv priamo do postihnutých žíl vpichne účinnú látku, vo forme peny. Najčastejšie používanými prostriedkami sú látky aetkoxysclerol a pobrovein. Ihneď po ich aplikácii, sa na nohy oblečú takzvané kompresné, teda sťahujúce pančuchy. Tie vyvinú na žily tlak, ktoré sa vďaka spomínaným látkam uzavrú. Celý úkon trvá približne pol hodinu. Presný čas závisí najmä od toho, akým typom a stupňom ochorenia trpíte. V niektorých prípadoch sa musí zákrok opakovať.
Naplánujte si pohybovú aktivitu
Po ukončení procedúry, by ste sa mali vyhnúť sedeniu. Je ideálne aby ste sa aspoň hodinu prechádzali. To je zároveň veľkou výhodou. Ak totiž potrebujete ihneď po jeho ukončení ísť späť do práce, alebo pokračovať v iných povinnostiach, nič vám v tom nebráni.
Vedľajšie účinky liečby
Vedľajšie negatívne účinky po zákroku, bývajú veľmi zriedkavé. Niektoré, hlavne citlivejšie osoby, môžu pociťovať jemné svrbenie na miestach, kde boli vykonané vpichy ihlou. Ďalším možným vedľajší prejavom, môžu byť aj malé modriny.
Tri týždne strpenia
Aby bol zákrok úspešný, je potrebné aby ste najbližšie dva až tri týždne nosili sťahovacie pančuchy. Žily totiž potrebujú nejaký čas na to, aby sa dokonale zotavili. Na trhu dnes nájdete pančuchy, ktoré môžete pokojne nosiť pod sukňu, teda sú na nerozoznanie od tých klasických. Ich nosenie však nemusí byť najpríjemnejšie počas leta. Preto je dobré, ak si odstránenie kŕčových žíl naplánujete na jeseň, alebo zimné obdobie.