Tesco

Tesco je britský nadnárodný obchod s potravinami a tovarom so sídlom vo Welwyn Garden City, Hertfordshire vo Veľkej Británii. Je to tretí najväčší maloobchodný predajca na svete. Má obchody v 12 krajinách v Ázii a Európe a je lídrom na trhu s potravinami v Spojenom kráľovstve (kde má podiel na trhu približne 28,4%), Írsku, Maďarsku a Thajsku.

Spoločnosť Tesco bola založená v roku 1919 podnikateľom Jackom Cohenom ako skupina trhových stánkov. Názov Tesco sa prvýkrát objavil v roku 1924, keď Cohen zakúpil zásielku čaju od firmy TE Stockwell a spojil tieto iniciály s prvými dvoma písmenami svojho priezviska. Prvý obchod Tesco sa otvoril v roku 1929. Jeho činnosť sa rýchlo rozširovala a do roku 1939 mal v celej krajine viac ako 100 obchodov Tesco.

Pôvodne britská obchodná sieť s potravinami sa geograficky diverzifikovala od začiatku 90. rokov minulého storočia do oblastí obchodu s knihami, oblečením, elektronikou, nábytkom, hračkami, benzínom a softvérom. Pribudli aj finančné, telekomunikačné a internetové služby. Tesco sa odklonilo od maloobchodného veľkoobjemového nízkorozpočtového predajcu do trh, ktorý oslovuje mnohé sociálne skupiny tým, že ponúka produkty od položiek „Tesco Value“ až po „Tesco Finest“. Toto rozšírenie jeho príťažlivosti bolo úspešné a počet obchodov za posledných 15 rokov stúpol na 2500.

Tesco je kótovaná na londýnskej burze cenných papierov a je súčasťou indexu FTSE 100. Jack Cohen, syn židovských migrantov z Poľska, založil Tesco, keď začal predávať nadbytočné vojnové potraviny zo stánku na Well Street Market na východnom konci Londýna. Prvý samoobslužný obchod sa otvoril v roku 1956 v St. Albans, ktorý zostal v prevádzke až do roku 2010 predtým, ako sa presťahoval do väčších priestorov na tej istej ulici a prvý supermarket v Maldone v roku 1956. V roku 1961 sa Tesco Leicester objavil v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší obchod v Európe – http://www.tostapanetop.com/piastra-elettrica/.

V 50. a 60. rokoch minulého storočia Tesco rástlo organicky a tiež prostredníctvom akvizícií, kým nevlastní viac ako 800 obchodov. Obchodné motto Jack Cohena bolo robiť vysoké hromady tovaru a predávať ich lacno. Taktiež sa riadil tým, že človek nemôže sedieť len nečinne na zadku, keď chce rozbehnúť vlastné podnikanie. Spoločnosť Tesco zaviedla v roku 1995 vernostnú kartu, označenú ako Clubcard, a neskôr internetovú nákupnú službu. V roku 1996 sa písmeno loga zmenilo na aktuálnu verziu s odrazmi na prúžkoch pod ním. Zámorské operácie boli zavedené v tom istom roku. Terry Leahy prevzal úlohu výkonného riaditeľa 21. februára 1997, pričom jeho vymenovanie bolo oznámené 21. novembra 1995. Dňa 9. februára 2006 spoločnosť Tesco oznámila plán na presun obchodnej činnosti aj do Spojených štátov s otvorením reťazca maloobchodných predajní potravín v západných štátoch (Arizona, Kalifornia a Nevada). V septembri 2013 Tesco uviedol na trh svoj prvý tablet, sedempalcový model s názvom Hudl. V roku 2017 spoločnosť Tesco oznámila veľkú iniciatívu na zníženie nákladov, ktorá by znížila počet zamestnancov spoločnosti o viac ako 1200 pracovníkov. Kľúčové zníženia zahŕňajú prepustenie viac ako štvrtiny zamestnancov. Spoločnosť dúfa, že zníži náklady o 1,5 miliardy libier. Medzi odvetvia spoločnosti patrí taktiež služba Tesco Mobile a čerpacia stanica, ktorá ponúka všetky 3 najrozšírenejšie druhy paliva (questo sito web).