Carrefour

Carrefour je francúzsky nadnárodný maloobchodný predajca so sídlom v Boulogne Billancourt, v oblasti Hauts-de-Seine neďaleko Paríža. Je to jeden z najväčších reťazcov hypermarketov na svete (s 1 462 hypermarketmi ku koncu roka 2016). Spoločnosť Carrefour pôsobí vo viac ako 30 krajinách, v Európe, Amerike, Ázii a Afrike. Carrefour znamená „križovatka“ a „verejné námestie“ vo francúzštine. Spoločnosť je súčasťou indexu akciového trhu Euro Stoxx 50. Prvý obchod Carrefour (nie hypermarket) otvoril v roku 1960. Spoločnosť bola založená v roku 1958 Marcelom Fournierom, Denisom Defforeym a Jacquesom Defforeym, ktorí sa zúčastnili a boli ovplyvnení niekoľkými seminármi v Spojených štátoch vedených papežom maloobchodu Bernardom Trujillom. Skupina Carrefour bola prvá v Európe, ktorá otvorila hypermarket, veľký supermarket a obchodný dom pod jednou strechou. Prvý hypermarket otvorili 15. júna 1963 v Sainte-Geneviève-des-Bois, neďaleko Paríža vo Francúzsku.

V apríli 1976 spoločnosť Carrefour spustila súkromnú značku Produits libres (slobodné výrobky – slobodné v zmysle slobody na rozdiel od bezplatných) radu päťdesiatich potravín vrátane oleja, sušienok, mlieka a cestovín predávaných v neoznačených bielych baleniach za podstatne nižšie ceny. V roku 1999 sa spojila s Promodèsom, známym ako Continent, jeden z jeho hlavných konkurentov na francúzskom trhu. V septembri 2009 spoločnosť Carrefour aktualizovala svoje logo. V máji 2011 spoločnosť Carrefour prehodnotila svoju situáciu v podmienkach stagnujúceho rastu a rastúcej konkurencie vo Francúzsku od konkurentov vrátane spoločnosti Casino Guichard-Perrachon SA a plánuje investovať 1,5 miliardy EUR na zmenu supermarketu s novou koncepciou Carrefour Planet. V apríli 2015 brazílsky podnikateľ Abílio Diniz odhalil, že hovorí o zvýšení svojho podielu v spoločnosti Carrefour o 5,07% a má podporu akcionárov. Dňa 9. júna 2017 zvolilo predstavenstvo Alexandra Bomparda ako nového predsedu a generálneho riaditeľa spoločnosti Carrefour s účinnosťou od 18. júla 2017. V roku 2017 Carrefour pracoval s malým francúzskym podnikom, Expliceat (vedere qui).

Sídlo spoločnosti Groupe Carrefour sa nachádza v Boulogne Billancourt v parížskej metropolitnej oblasti. Carrefour prenajíma priestor s rozlohou 9 257 štvorcových metrov na 36 avenue Émile Zola s účinnosťou od 1. decembra 2010. Komplex má 208 parkovacích miest a hliníkovú fasádu. E. Naud a L. Poulx navrhli budovu. Spoločnosť Carrefour v roku 2008 otvorila aj pobočku v centre mesta Bahrain. 78. obchod spoločnosti Carrefour China – ZhongShanPark, Šanghaj, bol otvorený 6. júna 2005. V roku 2007 sa expanzia zrýchlila aj mimo Francúzska, najmä v Ázii, budovaním 36 nových hypermarketov, z toho 22 v Číne – kde skupina prelomila svoj rekord na otvorenie obchodov v priebehu jedného roka. Je to popredný zahraničný predajca, pokiaľ ide o údaje o predaji, až do roku 2008 a odvtedy stráca svoju pozíciu na prvom mieste. Výber produktov Carrefour sa predáva v Hongkongu prostredníctvom spoločnosti Wellcome a jej sesterskej Market Place od Jasons.

Spoločnosť Carrefour prevádzkuje v Indii obchodné predajne pod obchodným menom Carrefour Wholesale Cash & Carry. Prvý obchod sa otvoril 30. decembra 2010 v Shahdare v Dillí. Nasledoval obchod v Jaipúri koncom roka 2011 a jeden v Meerut v októbri 2012 v Agra v decembri 2013.

Pred septembrom 2012 politika zahraničných priamych investícií v Indii neumožnila zahraničným spoločnostiam otvoriť predajne viacerých značiek v krajine. Dňa 8. júla 2014 Carrefour oznámila, že ukončí svoje indické operácie a do konca septembra uzavrie svojich päť veľkoobchodov.

http://www.miospazzolinoelettrico.com/idropulsore/